MPXV12GP
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV12GP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV12GP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPXV12GP |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC PRESSURE SENSOR 8-SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 6 V |
|---|---|
| Termination Style: | PCB |
| Supplier Device Package: | 8-SOP |
| Series: | MPXV12 |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Port Style: | Barbed |
| Port Size: | Male - 0.19" (4.93mm) Tube |
| Package / Case: | 8-SMD, Gull Wing, Side Port |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 55 mV (3V) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | 1.45 PSI (10 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 10.88 PSI (75 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 1.45 PSI (10 kPa) Vented Gauge Male - 0.19" (4.93mm) Tube 0 mV ~ 55 mV (3V) 8-SMD, Gull Wing, Side Port |
| Accuracy: | ±5% |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MPXV12GP, use the request quote form to request MPXV12GP pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPXV12GP.The price and lead time for MPXV12GP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPXV12GP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
