MPXV2202DPT1
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV2202DPT1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV2202DPT1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPXV2202DPT1 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | SENSOR PRESSURE DIFF DUAL 8SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.767 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 10 V ~ 16 V |
|---|---|
| Termination Style: | PCB |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | MPX2202 |
| Pressure Type: | Differential |
| Port Style: | Barbed |
| Port Size: | Male - 0.13" (3.3mm) Tube, Dual |
| Package / Case: | 8-SMD Module |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 40 mV (10V) |
| Other Names: | 935322761128 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | 29.01 PSI (200 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Maximum Pressure: | 58.02 PSI (400 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 29.01 PSI (200 kPa) Differential Male - 0.13" (3.3mm) Tube, Dual 0 mV ~ 40 mV (10V) 8-SMD Module |
| Accuracy: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MPXV2202DPT1, use the request quote form to request MPXV2202DPT1 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPXV2202DPT1.The price and lead time for MPXV2202DPT1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPXV2202DPT1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
