MPXV5050VC6T1
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV5050VC6T1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV5050VC6T1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPXV5050VC6T1 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | SENSOR DIFF PRESS -7.25-0PSI MAX |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | 300 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.113 | $9.787 | $9.461 | $8.971 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Termination Style: | PCB |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | MPXV5050V |
| Pressure Type: | Vacuum |
| Port Style: | Barbless |
| Port Size: | Male - 0.13" (3.17mm) Tube |
| Package / Case: | 8-SMD, Gull Wing, Top Port |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.1 V ~ 4.6 V |
| Other Names: | 935313754128 MPXV5050VC6T1TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | -7.25 PSI (-50 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | -29.01 PSI (-200 kPa) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor -7.25 PSI (-50 kPa) Vacuum Male - 0.13" (3.17mm) Tube 0.1 V ~ 4.6 V 8-SMD, Gull Wing, Top Port |
| Accuracy: | ±2.5% |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MPXV5050VC6T1, use the request quote form to request MPXV5050VC6T1 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPXV5050VC6T1.The price and lead time for MPXV5050VC6T1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPXV5050VC6T1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
