MRF372R3
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRF372R3 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRF372R3 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRF372R3 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | FET RF 68V 863MHZ NI-860C3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $116.761 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 32V |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 68V |
| Transistor Type: | LDMOS |
| Supplier Device Package: | NI-860C3 |
| Series: | - |
| Power - Output: | 180W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | NI-860C3 |
| Noise Figure: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain: | 17dB |
| Frequency: | 857MHz ~ 863MHz |
| Detailed Description: | RF Mosfet LDMOS 32V 800mA 857MHz ~ 863MHz 17dB 180W NI-860C3 |
| Current Rating: | 17A |
| Current - Test: | 800mA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MRF372R3, use the request quote form to request MRF372R3 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRF372R3.The price and lead time for MRF372R3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRF372R3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
