MSMBG18A
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MSMBG18A with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MSMBG18A with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MSMBG18A |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Description | TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO215AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.18 | $1.971 | $1.76 | $1.584 | $1.408 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.232 | $1.021 | $0.95 | $0.915 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 1 |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 20V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 18V |
| Voltage - Breakdown: | SMBG (DO-215AA) |
| Type: | Zener |
| Series: | Military, MIL-PRF-19500 |
| RoHS Status: | Bulk |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | 600W |
| Power - Peak Pulse: | 20.5A |
| Polarization: | DO-215AA, SMB Gull Wing |
| Other Names: | 1086-7861 1086-7861-MIL |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | MSMBG18A |
| Description: | TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO215AA |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 29.2V |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MSMBG18A, use the request quote form to request MSMBG18A pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSMBG18A.The price and lead time for MSMBG18A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MSMBG18A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

