MSPS103C0
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MSPS103C0 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MSPS103C0 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MSPS103C0 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.581 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 125V |
|---|---|
| Type: | Standard |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Series: | MSPS |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 6.35mm Dia |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 0-1437568-7 1437568-7 450-1664 MSPS103C0-ND |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 80°C |
| Mounting Type: | Panel Mount, Rear |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Rear |
| Current Rating: | 500mA (AC) |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Type: | Round, Button |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MSPS103C0, use the request quote form to request MSPS103C0 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSPS103C0.The price and lead time for MSPS103C0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MSPS103C0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
