MTPS8085M1
Marktech Optoelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MTPS8085M1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MTPS8085M1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MTPS8085M1 |
|---|---|
| Manufacturer | Marktech Optoelectronics |
| Description | EMITTER IR 855NM 80MA TO-46 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.44 | $9.456 | $7.486 | $6.304 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $5.91 | $5.418 | $5.122 | |||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 855nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.7V |
| Viewing Angle: | 80° |
| Type: | Infrared (IR) |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-46-2 Lens Top Metal Can |
| Other Names: | 1125-1042 MTPS8085M1-DIG |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 855nm 1.7V 80mA 80° TO-46-2 Lens Top Metal Can |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 80mA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MTPS8085M1, use the request quote form to request MTPS8085M1 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MTPS8085M1.The price and lead time for MTPS8085M1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MTPS8085M1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

