MX25R6435FZNIL0
Macronix
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MX25R6435FZNIL0 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MX25R6435FZNIL0 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MX25R6435FZNIL0 |
|---|---|
| Manufacturer | Macronix |
| Description | IC FLASH 64M SPI 80MHZ 8WSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 500 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.42 | $1.842 | ||||
Specifications
Data sheet
| Write Cycle Time - Word, Page: | 100µs, 10ms |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 3.6 V |
| Technology: | FLASH - NOR |
| Supplier Device Package: | 8-WSON (6x5) |
| Series: | MXSMIO™ |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 8-WDFN Exposed Pad |
| Other Names: | 1092-1201 6731F-087Y14IYAW99 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Memory Size: | 64Mb (8M x 8) |
| Memory Interface: | SPI |
| Memory Format: | FLASH |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | FLASH - NOR Memory IC 64Mb (8M x 8) SPI 80MHz 8-WSON (6x5) |
| Clock Frequency: | 80MHz |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MX25R6435FZNIL0, use the request quote form to request MX25R6435FZNIL0 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MX25R6435FZNIL0.The price and lead time for MX25R6435FZNIL0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MX25R6435FZNIL0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

