NBE-10567
Bud Industries, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NBE-10567 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NBE-10567 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NBE-10567 |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries, Inc. |
| Description | BOX ABS/PC 15.68"L X 11.73"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 15 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $111.80 | $100.60 | $93.499 | |||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 6.3 lbs (2.9kg) |
|---|---|
| Thickness: | - |
| Size / Dimension: | 15.680" L x 11.727" W (398.27mm x 297.87mm) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Series: | NBE |
| Ratings: | IP66, NEMA 1,2,4,4X,12,13 |
| Other Names: | 377-1147 NBE 10567 NBE10567 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material Flammability Rating: | UL94 5VA, UL94 V-0 |
| Material: | Plastic, ABS/PC Blend |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height: | 6.295" (159.89mm) |
| Features: | PCB Supports, Non-Metallic Hinges |
| Detailed Description: | Box Plastic, ABS/PC Blend Gray, Clear Cover/Door Hinged Door, Lid 15.680" L x 11.727" W (398.27mm x 297.87mm) X 6.295" (159.89mm) |
| Design: | Hinged Door, Lid |
| Container Type: | Box |
| Color: | Gray, Clear Cover/Door |
| Area (L x W): | 184 in² (1187 cm²) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply NBE-10567, use the request quote form to request NBE-10567 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NBE-10567.The price and lead time for NBE-10567 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NBE-10567.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




