NCP1117LPST50T3G
Advantech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1117LPST50T3G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1117LPST50T3G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1117LPST50T3G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | IC REG LINEAR 5V 1A SOT223 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | 8000 pcs | 12000 pcs | 28000 pcs | 100000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.12 | $0.112 | $0.105 | $0.096 | $0.091 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 1.4V @ 1A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Supplier Device Package: | SOT-223 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-261-4, TO-261AA |
| PSRR: | 60dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NCP1117LPST50T3G-ND NCP1117LPST50T3GOSTR |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 30 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A SOT-223 |
| Current - Quiescent (Iq): | 700µA |
| Current - Output: | 1A |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | NCP1117LPST50 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply NCP1117LPST50T3G, use the request quote form to request NCP1117LPST50T3G pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1117LPST50T3G.The price and lead time for NCP1117LPST50T3G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1117LPST50T3G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

