NCP1382DR2G
Advantech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1382DR2G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1382DR2G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1382DR2G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | IC CTRLR PWM OVP OTP 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 10 V ~ 20 V |
|---|---|
| Voltage - Start Up: | 15V |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Topology: | Flyback |
| Supplier Device Package: | 14-SOIC |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Isolation: | Isolated |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | No |
| Frequency - Switching: | - |
| Fault Protection: | Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Duty Cycle: | - |
| Detailed Description: | Converter Offline Flyback Topology 14-SOIC |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | NCP1382 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply NCP1382DR2G, use the request quote form to request NCP1382DR2G pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1382DR2G.The price and lead time for NCP1382DR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1382DR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

