NCP2890DMR2G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP2890DMR2G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP2890DMR2G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP2890DMR2G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC AMP POWER AUDIO 1W 8MICRO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | 8000 pcs | 12000 pcs | 28000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.261 | $0.243 | $0.234 | $0.225 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.2 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | Micro8™ |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) |
| Other Names: | NCP2890DMR2GOS NCP2890DMR2GOS-ND NCP2890DMR2GOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 1.08W x 1 @ 8 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 28 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Depop, Differential Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Detailed Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB Micro8™ |
| Base Part Number: | NCP2890 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply NCP2890DMR2G, use the request quote form to request NCP2890DMR2G pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP2890DMR2G.The price and lead time for NCP2890DMR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP2890DMR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
