TCET1104G
Vishay / Semiconductor - Opto Division
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCET1104G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TCET1104G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TCET1104G |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Opto Division |
| Description | OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.171 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Max): | 70V |
|---|---|
| Voltage - Isolation: | 5000Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.25V |
| Vce Saturation (Max): | 300mV |
| Turn On / Turn Off Time (Typ): | 6µs, 5µs |
| Supplier Device Package: | 4-DIP |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | 3µs, 4.7µs |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 4-DIP (0.400", 10.16mm) |
| Output Type: | Transistor |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Number of Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | DC |
| Detailed Description: | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-DIP |
| Current Transfer Ratio (Min): | 160% @ 10mA |
| Current Transfer Ratio (Max): | 320% @ 10mA |
| Current - Output / Channel: | 50mA |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 60mA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TCET1104G, use the request quote form to request TCET1104G pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TCET1104G.The price and lead time for TCET1104G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TCET1104G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
