THA981M100AC1C
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy THA981M100AC1C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy THA981M100AC1C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | THA981M100AC1C |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | THINPACK CAP ALUM 980 100V |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 60 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $16.649 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 100V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 2.118" L x 0.953" W (53.80mm x 24.20mm) |
| Series: | THA |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.6A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.08A @ 20kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | FlatPack |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.335" (8.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 170 mOhm @ 120Hz |
| Detailed Description: | 980µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 170 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 980µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply THA981M100AC1C, use the request quote form to request THA981M100AC1C pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number THA981M100AC1C.The price and lead time for THA981M100AC1C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# THA981M100AC1C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
