THAS142M050AA0C
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy THAS142M050AA0C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy THAS142M050AA0C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | THAS142M050AA0C |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP ALUM 1400UF 50V 24.2 X 36.4L |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $20.21 | $19.146 | $15.423 | $13.827 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 50V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.433" L x 1.000" W (36.40mm x 25.40mm) |
| Series: | THAS |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.7A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.04A @ 20kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | FlatPack |
| Other Names: | 338-4445 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.366" (9.30mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 120 mOhm @ 120Hz |
| Detailed Description: | 1400µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 120 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C |
| Capacitance: | 1400µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply THAS142M050AA0C, use the request quote form to request THAS142M050AA0C pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number THAS142M050AA0C.The price and lead time for THAS142M050AA0C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# THAS142M050AA0C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
