TL720M05QPWPRQ1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TL720M05QPWPRQ1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TL720M05QPWPRQ1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TL720M05QPWPRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG LINEAR 5V 400MA 20HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.14 | $1.922 | $1.545 | $1.269 | $1.051 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.5V @ 300mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Supplier Device Package: | 20-HTSSOP |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Protection Features: | Short Circuit, Reverse Polarity |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| PSRR: | 60dB (100Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-36984-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 400mA 20-HTSSOP |
| Current - Supply (Max): | 22mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 220µA |
| Current - Output: | 400mA |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | TL720M05 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TL720M05QPWPRQ1, use the request quote form to request TL720M05QPWPRQ1 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TL720M05QPWPRQ1.The price and lead time for TL720M05QPWPRQ1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TL720M05QPWPRQ1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





