TLC2202CP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLC2202CP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLC2202CP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLC2202CP |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 50 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.50 | $5.601 | $4.863 | $4.235 | $3.688 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 4.6 V ~ 16 V, ±2.3 V ~ 8 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset: | 100µV |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Slew Rate: | 2.7 V/µs |
| Series: | LinCMOS™ |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Rail-to-Rail |
| Other Names: | 296-7071-5 TLC2202CPE4 TLC2202CPE4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Circuits: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain Bandwidth Product: | 1.9MHz |
| Detailed Description: | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP |
| Current - Supply: | 1.8mA |
| Current - Output / Channel: | 50mA |
| Current - Input Bias: | 1pA |
| Base Part Number: | TLC2202 |
| Amplifier Type: | General Purpose |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TLC2202CP, use the request quote form to request TLC2202CP pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLC2202CP.The price and lead time for TLC2202CP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLC2202CP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

