TLC5948APWPR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLC5948APWPR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLC5948APWPR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLC5948APWPR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC LED DRIVER LIN 60MA 24HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 6000 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.307 | $1.258 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 3V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | 10V |
| Type: | Linear |
| Topology: | Shift Register |
| Supplier Device Package: | 24-HTSSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Other Names: | 296-36744-2 TLC5948APWPR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 35 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | - |
| Dimming: | - |
| Detailed Description: | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 60mA 24-HTSSOP |
| Current - Output / Channel: | 60mA |
| Base Part Number: | TLC5948A |
| Applications: | Signage |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TLC5948APWPR, use the request quote form to request TLC5948APWPR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLC5948APWPR.The price and lead time for TLC5948APWPR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLC5948APWPR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
