TLE4266-2GS V33
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLE4266-2GS V33 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLE4266-2GS V33 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLE4266-2GS V33 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC REG LIN 3.3V 150MA SOT223-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 1.1V @ 100mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 45V |
| Supplier Device Package: | PG-SOT223-4 |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Protection Features: | Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-261-4, TO-261AA |
| PSRR: | 68dB (100Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | SP000013992 SP000317555 TLE4266-2GS V33-ND TLE4266-2GS V33TR TLE4266-2GS V33TR-ND TLE4266-2GSV33TR TLE42662GSV33 TLE42662GSV33HTMA1 TLE42662GSV33NT TLE42662GSV33T |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA PG-SOT223-4 |
| Current - Supply (Max): | 4mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 60µA |
| Current - Output: | 150mA |
| Control Features: | Inhibit |
| Base Part Number: | TLE4266 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TLE4266-2GS V33, use the request quote form to request TLE4266-2GS V33 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLE4266-2GS V33.The price and lead time for TLE4266-2GS V33 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLE4266-2GS V33.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

