TLE5206-2GP
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLE5206-2GP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLE5206-2GP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLE5206-2GP |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | IC MOTOR DRIVER PAR 20DSO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 5.3 V ~ 40 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 5.3 V ~ 40 V |
| Technology: | DMOS |
| Supplier Device Package: | PG-DSO-20-65 |
| Step Resolution: | - |
| Series: | SPT® |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 20-PowerSOIC (0.433", 11.00mm Width) |
| Output Configuration: | Half Bridge (2) |
| Other Names: | SP000011895 TLE52062GPNT TLE52062GPT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Motor Type - Stepper: | - |
| Motor Type - AC, DC: | Brushed DC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Interface: | Parallel |
| Function: | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Detailed Description: | Motor Driver DMOS Parallel PG-DSO-20-65 |
| Current - Output: | 5A |
| Base Part Number: | TLE5206 |
| Applications: | Automotive |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TLE5206-2GP, use the request quote form to request TLE5206-2GP pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLE5206-2GP.The price and lead time for TLE5206-2GP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLE5206-2GP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

