TLHB4400
Vishay / Semiconductor - Opto Division
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLHB4400 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLHB4400 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLHB4400 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Opto Division |
| Description | LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.11 | $0.863 | $0.716 | $0.617 | $0.543 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.469 | $0.37 | $0.345 | $0.333 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 15mcd |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | Diffused |
| Voltage - Breakdown: | 3mm |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Bulk |
| Polarization: | Radial |
| Other Names: | 751-1092 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | TLHB4400 |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 60° |
| Lens Transparency: | - |
| Internal Connection: | 428nm |
| Height (Max): | 6.10mm |
| Features: | - |
| Expanded Description: | Blue 466nm LED Indication - Discrete 3.9V Radial |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 20mA |
| Description: | LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 3.9V |
| Color: | Blue |
| CCT (K): | 466nm |
| Bulb: | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 3.20mm |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TLHB4400, use the request quote form to request TLHB4400 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLHB4400.The price and lead time for TLHB4400 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLHB4400.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


