TLP2367(TPR,E
Toshiba Semiconductor and Storage
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLP2367(TPR,E with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLP2367(TPR,E with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLP2367(TPR,E |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Description | OPTOISO 3.75KV TRI-STATE SO6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.03 | $0.99 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Isolation: | 3750Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.6V |
| Supplier Device Package: | 6-SO, 5 Lead |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | 2ns, 1ns |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 20ns, 20ns |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-SOIC (0.179", 4.55mm Width), 5 Leads |
| Output Type: | Tri-State |
| Other Names: | TLP2367(TPR,E(O TLP2367(TPRETR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inputs - Side 1/Side 2: | 1/0 |
| Input Type: | DC |
| Detailed Description: | Logic Output Optoisolator 50MBd Tri-State 3750Vrms 1 Channel 25kV/µs CMTI 6-SO, 5 Lead |
| Data Rate: | 50MBd |
| Current - Output / Channel: | 10mA |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 15mA |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 25kV/µs |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TLP2367(TPR,E, use the request quote form to request TLP2367(TPR,E pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLP2367(TPR,E.The price and lead time for TLP2367(TPR,E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLP2367(TPR,E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
