TLS850F0TAV33ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLS850F0TAV33ATMA1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLS850F0TAV33ATMA1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLS850F0TAV33ATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO263-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2000 pcs | 5000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.05 | $0.978 | $0.966 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.43V @ 250mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Supplier Device Package: | PG-TO263-7 |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| PSRR: | 63dB (100Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | SP001313314 TLS850F0TAV33ATMA1-ND TLS850F0TAV33ATMA1TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA PG-TO263-7 |
| Current - Supply (Max): | 82µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 5µA |
| Current - Output: | 500mA |
| Control Features: | Enable, Reset, Watchdog |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TLS850F0TAV33ATMA1, use the request quote form to request TLS850F0TAV33ATMA1 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLS850F0TAV33ATMA1.The price and lead time for TLS850F0TAV33ATMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLS850F0TAV33ATMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



