TLV1544IPWR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLV1544IPWR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLV1544IPWR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLV1544IPWR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC ADC 10BIT SER 87KSPS 16-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.826 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 87k |
| Reference Type: | External |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | TLV1544IPWRG4 TLV1544IPWRG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 4 |
| Number of Bits: | 10 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Single Ended |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 10 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 16-TSSOP |
| Data Interface: | SPI |
| Configuration: | MUX-S/H-ADC |
| Base Part Number: | TLV1544 |
| Architecture: | SAR |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TLV1544IPWR, use the request quote form to request TLV1544IPWR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLV1544IPWR.The price and lead time for TLV1544IPWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLV1544IPWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
