TMCGF5SP0040C
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMCGF5SP0040C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMCGF5SP0040C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TMCGF5SP0040C |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.24 | $4.991 | $4.742 | $4.617 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $3.993 | $3.743 | $3.556 | $3.431 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 30V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Series: | TM |
| Release Force: | 28gf |
| Pretravel: | 0.055" (1.4mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Overtravel: | 0.035" (0.9mm) |
| Other Names: | *TMCGF5SP0040C CKN10059 Q4001828 TMCGF5SP0040C-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Operating Position: | 0.579" (14.7mm) |
| Operating Force: | 75gf |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Electrical Life: | - |
| Differential Travel: | 0.013" (0.33mm) |
| Current Rating: | 1A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TMCGF5SP0040C, use the request quote form to request TMCGF5SP0040C pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMCGF5SP0040C.The price and lead time for TMCGF5SP0040C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMCGF5SP0040C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

