TMOV34S751M
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMOV34S751M with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMOV34S751M with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TMOV34S751M |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | VARISTOR 1200V 40KA SQUARE 34MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Varistor Voltage (Typ): | 1.2kV |
|---|---|
| Varistor Voltage (Min): | 1.08kV |
| Varistor Voltage (Max): | 1.32kV |
| Series: | TMOV® 34S |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum DC Volts: | 970V |
| Maximum AC Volts: | 750V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | Thermally Protected |
| Energy: | 1200J |
| Detailed Description: | 1.2kV 40kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead |
| Current - Surge: | 40kA |
| Capacitance @ Frequency: | 1800pF @ 1MHz |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TMOV34S751M, use the request quote form to request TMOV34S751M pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMOV34S751M.The price and lead time for TMOV34S751M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMOV34S751M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
