TPA311DGNR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPA311DGNR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPA311DGNR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPA311DGNR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.533 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP-PowerPad |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 700mW x 1 @ 8 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Depop, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Detailed Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-MSOP-PowerPad |
| Base Part Number: | TPA311 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TPA311DGNR, use the request quote form to request TPA311DGNR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPA311DGNR.The price and lead time for TPA311DGNR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPA311DGNR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

