TPC 030-124
TRACO Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPC 030-124 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPC 030-124 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPC 030-124 |
|---|---|
| Manufacturer | TRACO Power |
| Description | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACKAGE STY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $49.00 | $45.50 | $44.80 | $43.40 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $40.60 | $37.24 | $33.60 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC, 90 ~ 375 VDC |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 3.80" L x 1.04" W x 3.54" H (96.5mm x 26.4mm x 89.9mm) |
| Series: | TPC |
| Power (Watts): | 30W |
| Other Names: | 1951-1252 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Minimum Load Required: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Output, IP20, Universal Input |
| Efficiency: | 84% |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 24V 1.25A 85 ~ 264 VAC, 90 ~ 375 VDC Input |
| Current - Output (Max): | 1.25A |
| Approvals: | CB, CE, cCSAus, SIQ |
| Applications: | Industrial, ITE (Commercial) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TPC 030-124, use the request quote form to request TPC 030-124 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPC 030-124.The price and lead time for TPC 030-124 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPC 030-124.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


