TPS22976NDPUT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS22976NDPUT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS22976NDPUT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS22976NDPUT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC PWR DIST SWITCH 14WSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.90 | $0.792 | $0.607 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | - |
|---|---|
| Voltage - Load: | 2.5 V ~ 5.7 V |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 14-WSON (3x2) |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 14 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 14-PowerWFDFN |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | 296-45208-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | - |
| Features: | - |
| Fault Protection: | Over Temperature |
| Current - Output (Max): | 6A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TPS22976NDPUT, use the request quote form to request TPS22976NDPUT pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS22976NDPUT.The price and lead time for TPS22976NDPUT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS22976NDPUT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
