TPS563219DDFT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS563219DDFT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS563219DDFT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS563219DDFT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 1250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.308 | $1.145 | $0.948 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.76V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 7V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 17V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | TSOT-23-8 |
| Series: | D-CAP2™ |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-41966-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 650kHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.76V 1 Output 3A SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 |
| Current - Output: | 3A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TPS563219DDFT, use the request quote form to request TPS563219DDFT pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS563219DDFT.The price and lead time for TPS563219DDFT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS563219DDFT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
