TPS73633MDBVREP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS73633MDBVREP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS73633MDBVREP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS73633MDBVREP |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG LINEAR 3.3V 400MA SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.793 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.2V @ 400mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| PSRR: | 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-21283-2 V62/06626-07XE |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 400mA SOT-23-5 |
| Current - Supply (Max): | 1mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 550µA |
| Current - Output: | 400mA |
| Control Features: | Enable |
| Base Part Number: | TPS73633 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TPS73633MDBVREP, use the request quote form to request TPS73633MDBVREP pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS73633MDBVREP.The price and lead time for TPS73633MDBVREP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS73633MDBVREP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
