TPS76833QPWPR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS76833QPWPR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS76833QPWPR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS76833QPWPR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG LINEAR 3.3V 1A 20HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.87 | $2.576 | $2.111 | $1.797 | $1.516 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.58V @ 1A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 10V |
| Supplier Device Package: | 20-HTSSOP |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| PSRR: | 60dB (1kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-41775-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A 20-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq): | 125µA |
| Current - Output: | 1A |
| Control Features: | Enable, Power Good |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TPS76833QPWPR, use the request quote form to request TPS76833QPWPR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS76833QPWPR.The price and lead time for TPS76833QPWPR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS76833QPWPR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
