TS19603CS RLG
TSC (Taiwan Semiconductor)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TS19603CS RLG with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TS19603CS RLG with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TS19603CS RLG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | IC LED DRVR LINEAR 8SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.30 | $1.156 | $1.044 | $0.913 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $0.801 | $0.708 | $0.559 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 5V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 50V |
| Voltage - Output: | 12V |
| Type: | Linear |
| Topology: | - |
| Supplier Device Package: | 8-SOP-EP |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Other Names: | TS19603CS RLGCT TS19603CS RLGCT-ND TS19603CSRLGCT |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 28 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | - |
| Dimming: | - |
| Detailed Description: | LED Driver IC 1 Output Linear Dimming 400mA 8-SOP-EP |
| Current - Output / Channel: | 400mA |
| Applications: | Backlight |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TS19603CS RLG, use the request quote form to request TS19603CS RLG pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TS19603CS RLG.The price and lead time for TS19603CS RLG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TS19603CS RLG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


