TSM8N50CP ROG
TSC (Taiwan Semiconductor)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TSM8N50CP ROG with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TSM8N50CP ROG with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TSM8N50CP ROG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | MOSFET N-CH 500V 7.2A TO252 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-252, (D-Pak) |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 850 mOhm @ 3.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 89W (Tc) |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | TSM8N50CP ROGCT TSM8N50CP ROGCT-ND TSM8N50CPROGCT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1595pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 26.6nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 500V |
| Detailed Description: | N-Channel 500V 7.2A (Tc) 89W (Tc) Surface Mount TO-252, (D-Pak) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 7.2A (Tc) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TSM8N50CP ROG, use the request quote form to request TSM8N50CP ROG pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TSM8N50CP ROG.The price and lead time for TSM8N50CP ROG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TSM8N50CP ROG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

