TST04RB05Y
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TST04RB05Y with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TST04RB05Y with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TST04RB05Y |
|---|---|
| Manufacturer | Cannon |
| Description | CONN RCPT 4POS GOLD PIN PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 132 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.56 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 250V |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Series: | Trident Rectangular |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Pitch - Mating: | 0.200" (5.08mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Overall Contact Length: | - |
| Other Names: | 1003-2298 192900-0413 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 4 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Insulation Height: | 0.531" (13.50mm) |
| Insulation Color: | Black |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Mounting Flange |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Detailed Description: | Connector Header Through Hole 4 position 0.200" (5.08mm) |
| Current Rating: | 13A |
| Contact Type: | Male Pin |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Material: | - |
| Contact Length - Post: | 0.224" (5.70mm) |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | - |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle |
| Applications: | Automotive, Industrial |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TST04RB05Y, use the request quote form to request TST04RB05Y pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TST04RB05Y.The price and lead time for TST04RB05Y depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TST04RB05Y.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

