TT310N26KOFHPSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TT310N26KOFHPSA1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TT310N26KOFHPSA1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TT310N26KOFHPSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | SCR MODULE 2.6KV 700A MODULE |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 2 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $314.49 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Off State: | 2.6kV |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Structure: | Series Connection - All SCRs |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | SP000096797 TT310N26KOF TT310N26KOF-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of SCRs, Diodes: | 2 SCRs |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Detailed Description: | SCR Module 2.6kV 700A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 700A |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 446A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 10000A @ 50Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 300mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 250mA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TT310N26KOFHPSA1, use the request quote form to request TT310N26KOFHPSA1 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TT310N26KOFHPSA1.The price and lead time for TT310N26KOFHPSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TT310N26KOFHPSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



