30WQ10FNTR
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30WQ10FNTR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 30WQ10FNTR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 30WQ10FNTR |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 100V 3.5A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 810mV @ 3A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Supplier Device Package: | D-PAK (TO-252AA) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | VS-30WQ10FNTR VS-30WQ10FNTR-ND VS30WQ10FNTR VS30WQ10FNTR-ND |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Detailed Description: | Diode Schottky 100V 3.5A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io): | 3.5A |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Base Part Number: | 30WQ10 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 30WQ10FNTR, use the request quote form to request 30WQ10FNTR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 30WQ10FNTR.The price and lead time for 30WQ10FNTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 30WQ10FNTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

