30WQ15FNTR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30WQ15FNTR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 30WQ15FNTR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 30WQ15FNTR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE SCHOTTKY 150V DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | 25000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.115 | $0.108 | $0.101 | $0.093 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 830mV @ 3A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Supplier Device Package: | DPAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | 1655-1395-2 |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Detailed Description: | Diode Schottky 150V Surface Mount DPAK |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 150V |
| Current - Average Rectified (Io): | - |
| Capacitance @ Vr, F: | 60pF @ 5V, 1MHz |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 30WQ15FNTR, use the request quote form to request 30WQ15FNTR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 30WQ15FNTR.The price and lead time for 30WQ15FNTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 30WQ15FNTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

