BLC100J112B4B
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BLC100J112B4B with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BLC100J112B4B with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BLC100J112B4B |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP FILM 10UF 5% 1.1KVDC RAD 4LD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 53 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.33 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 1100V (1.1kV) |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 230V |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 1.634" L x 1.102" W (41.50mm x 28.00mm) |
| Series: | BLC |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial - 4 Leads |
| Other Names: | 338-3388 |
| Operating Temperature: | -45°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.476" (37.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.457" (37.00mm) |
| Features: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5.2 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 10µF Film Capacitor 230V 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads |
| Capacitance: | 10µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply BLC100J112B4B, use the request quote form to request BLC100J112B4B pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BLC100J112B4B.The price and lead time for BLC100J112B4B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BLC100J112B4B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

