IR2159
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IR2159 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IR2159 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IR2159 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC BALLAST CONTROL DIM 16-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 12 V ~ 16.5 V |
|---|---|
| Type: | Ballast Controller |
| Supplier Device Package: | 16-DIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency: | 25kHz ~ 95kHz |
| Dimming: | Yes |
| Current - Supply: | 10mA |
| Current - Output Source/Sink: | - |
| Base Part Number: | IR2159 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IR2159, use the request quote form to request IR2159 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IR2159.The price and lead time for IR2159 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IR2159.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

