ISO1050DWR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ISO1050DWR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ISO1050DWR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ISO1050DWR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC TXRX ISOLATED CAN 5V 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.78 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 150mV |
| Protocol: | CANbus |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Other Names: | 296-41267-2 ISO1050DWR-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 1/1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 28 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Half |
| Detailed Description: | 1/1 Transceiver Half CANbus 16-SOIC |
| Data Rate: | 1Mbps |
| Base Part Number: | ISO1050 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ISO1050DWR, use the request quote form to request ISO1050DWR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ISO1050DWR.The price and lead time for ISO1050DWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ISO1050DWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
