MIC5014BN
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5014BN with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5014BN with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MIC5014BN |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC DRIVER MOSFET HI/LO SIDE 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 550 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.693 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.75 V ~ 30 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Drivers: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.8V, 2V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Gate Type: | N-Channel MOSFET |
| Driven Configuration: | High-Side or Low-Side |
| Detailed Description: | High-Side or Low-Side Gate Driver IC Non-Inverting 8-PDIP |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | - |
| Channel Type: | Single |
| Base Part Number: | MIC5014 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MIC5014BN, use the request quote form to request MIC5014BN pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC5014BN.The price and lead time for MIC5014BN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC5014BN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

