MIC5014YM
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5014YM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5014YM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MIC5014YM |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | IC DRIVER MOSF HI/LOW SIDE 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 25 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.22 | $1.854 | $1.689 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.75 V ~ 30 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 576-2352 MIC5014YM-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Drivers: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.8V, 2V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Gate Type: | N-Channel MOSFET |
| Driven Configuration: | High-Side or Low-Side |
| Detailed Description: | High-Side or Low-Side Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | - |
| Channel Type: | Single |
| Base Part Number: | MIC5014 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply MIC5014YM, use the request quote form to request MIC5014YM pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC5014YM.The price and lead time for MIC5014YM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC5014YM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

