TLC5922DAPR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLC5922DAPR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLC5922DAPR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLC5922DAPR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC LED DRIVER LIN 80MA 32HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.25 | $2.922 | $2.394 | $2.038 | $1.719 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 3V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | 17V |
| Type: | Linear |
| Topology: | - |
| Supplier Device Package: | 32-HTSSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 32-TSSOP (0.240", 6.10mm Width) Exposed Pad |
| Other Names: | 296-39244-1 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | - |
| Dimming: | - |
| Detailed Description: | LED Driver IC 16 Output Linear 80mA 32-HTSSOP |
| Current - Output / Channel: | 80mA |
| Applications: | Backlight, Lighting, Signage |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TLC5922DAPR, use the request quote form to request TLC5922DAPR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLC5922DAPR.The price and lead time for TLC5922DAPR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLC5922DAPR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
