TLC5923RHBT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLC5923RHBT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLC5923RHBT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLC5923RHBT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC LED DRIVER LINEAR 80MA 32VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 1250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.679 | $2.404 | $2.027 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 3V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | 17V |
| Type: | Linear |
| Topology: | Shift Register |
| Supplier Device Package: | 32-VQFN (5x5) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 296-19334-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | 30MHz |
| Dimming: | - |
| Detailed Description: | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 80mA 32-VQFN (5x5) |
| Current - Output / Channel: | 80mA |
| Base Part Number: | TLC5923 |
| Applications: | Backlight |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TLC5923RHBT, use the request quote form to request TLC5923RHBT pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLC5923RHBT.The price and lead time for TLC5923RHBT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLC5923RHBT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
