TLC7725IP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLC7725IP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLC7725IP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLC7725IP |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC 2.25V SUPPLY MONITOR 8-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Threshold: | 2.25V |
|---|---|
| Type: | Simple Reset/Power-On Reset |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Series: | - |
| Reset Timeout: | 1.1 ms Minimum |
| Reset: | Active High/Active Low |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output: | Push-Pull, Totem Pole |
| Other Names: | 296-2611-5 TLC7725IPE4 TLC7725IPE4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Voltages Monitored: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-PDIP |
| Base Part Number: | TLC7725 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TLC7725IP, use the request quote form to request TLC7725IP pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLC7725IP.The price and lead time for TLC7725IP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLC7725IP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
