TPD4E101DPWR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPD4E101DPWR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPD4E101DPWR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPD4E101DPWR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | TVS DIODE 5.5V 13V 4X2SON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.58 | $0.499 | $0.373 | $0.293 | $0.226 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 5.5V (Max) |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 13V (Typ) |
| Voltage - Breakdown (Min): | 6V |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | 4-X2SON (0.8x0.8) |
| Series: | - |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 40W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 4-XFDFN Exposed Pad |
| Other Names: | 296-39345-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 3A (8/20µs) |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | 4 |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply TPD4E101DPWR, use the request quote form to request TPD4E101DPWR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPD4E101DPWR.The price and lead time for TPD4E101DPWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPD4E101DPWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
